Monika Meschke skulpturer

Monika Meschke skulpturer
Monika Meschke skulpturer
Monika Meschke skulpturer
Monika Meschke skulpturer
Monika Meschke skulpturer
Monika Meschke skulpturer
Monika Meschke skulpturer
Monika Meschke skulpturer
Monika Meschke skulpturer
Monika Meschke skulpturer
Monika Meschke skulpturer
Monika Meschke skulpturer

Klubbat för:

1 600 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

MONIKA MESCHKE (född 1937) 3 st, skulpturer, blandteknik, i form av kvinnofigurer, varav 2 monogramsignerade 85 och 88, samt en etikettmärkt "Narciss", höjd ca 17-35 cm

MONIKA MESCHKE är född i Stettin (Szczecin) år 1937. Flyttade till Sverige 1939 och till Schweiz år 1956 genom sitt äktenskap med scenografen Ruodi Barth (1921-1999), och bor i Provence sedan trettio år.
Monika Meschke samarbetade väldigt tidigt med sin bror Michael Meschke, regissör och teaterskapare och reste i Europa och Asien. Genom denna erfarenhet fick hon känsla för speciella material och tekniker och inspirerades också av broderns intresse för kroppens rörelse.

Hennes kvinnor i naturlig storlek är placerade på offentliga platser, tvättstugor, stationshallar, kyrkor, kantiner, kloster, sjukhus ... och utställningar i Frankrike, Sverige, Schweiz, Tyskland, Spanien samt Nederländerna.

Zustandsbeschreibung

Smärre skador

745879

2020-03-05