Amanda Pyhlson 1895 oljemålning
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AMANDA PYHLSON, komposition med blåkråka, á tergo daterad 1895, olja på duk, mäter ca 54x37
Prov: Amanda Pyhlson, bördig i Halmstad, var mor till doktorinnan Rosengren på Carlberg.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Internationella kvinnodagen 8 mars
Smärre färgbortfall och bristningar i duken
746386
2020-03-08