Amanda Pyhlson 1895 oljemålning

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

AMANDA PYHLSON, komposition med blåkråka, á tergo daterad 1895, olja på duk, mäter ca 54x37

Prov: Amanda Pyhlson, bördig i Halmstad, var mor till doktorinnan Rosengren på Carlberg.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Internationella kvinnodagen 8 mars

Smärre färgbortfall och bristningar i duken

746386

2020-03-08