Hertha Bengtsson Koka Blå Rörstrand
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HERTHA BENGTSSON, "Koka Blå" (1956-1988), matservis, 85 dlr., porslin, Rörstrand, bestående av:
14 mattallrikar(24), 6 förättstallrikar, 9 djupa förrättstallrikar(19 cm), 8 djupa tallrikar (20 cm), 10+9 assietter, 4 karotter, 4 karotter med lock, 2 ugnsformar (19-24 cm), skål (21 cm), 8 mindre skålar (13,5 cm), 6 äggkoppar, tillbringare, smörpanna, fat (23,5 cm)
Slitage, entaka nagg kan förekomma
747750
2020-03-10