Bordstelefon LM Ericsson
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LM ERICSSON BORDSTELEFON, "Taxen", 1890-tal, svart/rödlackerat järn med förnicklade och litograferade detaljer, luren märkt "L.M. Ericsson Stockholm, Patented Oct. 29 1895", höjd ca 31 cm
Bruks- och åldersrelaterad slitage
747802
2020-03-16