Nietzsche: Bortom godt och ont

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ANNA THIELS EXEMPLAR. NIETZSCHE, FRIEDRICH. Bortom godt och ont. Bemyndigad öfversättning af Ernest Thiel. Stockholm (Albert Bonniers förlag) 1904.

8:o (ca 225x150 mm.). (7), 8-285, (1 blank) s.
Samtida lila kalvskinnsband, lät nött, guldpressade ramar, inre denteller, kantförgyllning, blekt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, hela guldsnitt. Tillskrift till Anna Thiel från Ernest Thiel (signerat m. monogram). Exlibris Anna Thiel, Carl-Eric Björkegren.

Ernest Thiel (1859-1947), svensk bankir, ndustrialist, konstsamlare och översättare (av Nietzsche). Vid tiden omkring sekelskiftet 1900 var han en av Sveriges rikaste personer. Hans namn lever kvar i konstmuseet Thielska galleriet, i hans ursprungliga privatbostad Villa Eolskulle.

Proveniens: Anna Thiel , f. Josephson, gift m. Ernest Thiel 1884-1897
Carl-Eric Björkegren (1920- försvunnen i juni 1994, dödförklarad 11 november 2005 av Stockholms tingsrätt), svensk direktör, konstsamlare och affärsman.

Se text

747851

2020-04-26