Tapio Wirkkala samt Oiva Toikka
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, samt Oiva Toikka, 14+1+11 delar av servis, 14 dlr "Ultima Thule," för Iittala, formgiven 1968, bestående av: 5 whiskey glas, 8 skålar, 1 fat diameter ca 37, samt 1 fat "Stellaria", för Ittala, diameter ca 35 cm, samt 11 st glasunderlägg ur serien "Kastehelmi" av Oiva Toikka diameter ca 8,5 cm
Smärre slitage, mikronagg kan förekomma, samtliga osignerade
747857
2020-03-16