Tapio Wirkkala samt Oiva Toikka

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TAPIO WIRKKALA, samt Oiva Toikka, 14+1+11 delar av servis, 14 dlr "Ultima Thule," för Iittala, formgiven 1968, bestående av: 5 whiskey glas, 8 skålar, 1 fat diameter ca 37, samt 1 fat "Stellaria", för Ittala, diameter ca 35 cm, samt 11 st glasunderlägg ur serien "Kastehelmi" av Oiva Toikka diameter ca 8,5 cm

Smärre slitage, mikronagg kan förekomma, samtliga osignerade

747857

2020-03-16