Senapskanna samt saltkar silver

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SENAPSKANNA, silver, Fredrik VI, stämplad Rasmus Jørgensen Brock (1770-1843), Köpenhamn 1826, vågmärkt (22/9-22/10), probör Christian Näboe, SALTKAR på fot, i form av dopfunt, silver, 1800-talets början, probör Aleksandr Yashinkov, St:Petersburg 1800-talets början, höjd 11,5-5,5 cm

Saltkaret med bucklor, ej tillhörande senapssked medföljer

747860

2020-03-14