Dalis kokbok
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DALIS KOKBOK. DALI, SALVADOR. Dinéerna med Gala. Salvador Dalis kokbok. Övers. Å. Ohlmarks. Stockholm (tryckt i Frankrike) 1979.
4:o (ca 300x215 mm.). . Rikt illustrerad med färgplanscher och andra illustrationer.
Dekorerat originalklotbandklotband. Dekorerat något nött skyddsomslag. Exlibris Carl-Eric Björkegren. Specialupplaga tryckt i 1500 numrerade ex., detta nr 1198.
Proveniens: Carl-Eric Björkegren (1920- försvunnen i juni 1994, dödförklarad 11 november 2005 av Stockholms tingsrätt), svensk direktör, konstsamlare och affärsman.
Se text
747960
2020-04-26