Dalis kokbok

Dalis kokbok
Dalis kokbok
Dalis kokbok
Dalis kokbok

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DALIS KOKBOK. DALI, SALVADOR. Dinéerna med Gala. Salvador Dalis kokbok. Övers. Å. Ohlmarks. Stockholm (tryckt i Frankrike) 1979.

4:o (ca 300x215 mm.). . Rikt illustrerad med färgplanscher och andra illustrationer.
Dekorerat originalklotbandklotband. Dekorerat något nött skyddsomslag. Exlibris Carl-Eric Björkegren. Specialupplaga tryckt i 1500 numrerade ex., detta nr 1198.

Proveniens: Carl-Eric Björkegren (1920- försvunnen i juni 1994, dödförklarad 11 november 2005 av Stockholms tingsrätt), svensk direktör, konstsamlare och affärsman.

Se text

747960

2020-04-26