Modellfartyg 1800-tal

Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal
Modellfartyg 1800-tal

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

FARTYGSMODELL, 1800-talets slut, föreställande fullrigggaren "Queen of the Age"/"Augusta", modellen byggd av timmerman Johan August Fritz Englund, längd ca 86, höjd 63 cm

HISTORIK: Queen of Age byggd 1855 i Sunderland, England. Säljs 1884 till Sverige där hon döps om till Augusta. Fartyget förliser 1885 utanför Brasiliens kust.

747973

2020-03-11