Modellfartyg 1800-tal
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FARTYGSMODELL, 1800-talets slut, föreställande fullrigggaren "Queen of the Age"/"Augusta", modellen byggd av timmerman Johan August Fritz Englund, längd ca 86, höjd 63 cm
HISTORIK: Queen of Age byggd 1855 i Sunderland, England. Säljs 1884 till Sverige där hon döps om till Augusta. Fartyget förliser 1885 utanför Brasiliens kust.
747973
2020-03-11