Svenska vyer faksimil från 1946
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
THERSNER, U. - THORA. Fordna och närvarande Sverige. Red. Gerda Boëthius - C.-Th. Thäberg. Stockholm (Nordisk Rotogravyr) 1946.
Tvär4:o (ca 210x255 mm.). Planscher.
Rött något nött skbd, rygg m. fyra upphöjda bind. Exlibris carl-Eric Björkegren.
Tryckt i 500 numrerade ex., detta nr 394.
Proveniens: Carl-Eric Björkegren (1920- försvunnen i juni 1994, dödförklarad 11 november 2005 av Stockholms tingsrätt), svensk direktör, konstsamlare och affärsman.
Se text
747985
2020-04-26