Svenska vyer faksimil från 1946

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

THERSNER, U. - THORA. Fordna och närvarande Sverige. Red. Gerda Boëthius - C.-Th. Thäberg. Stockholm (Nordisk Rotogravyr) 1946.

Tvär4:o (ca 210x255 mm.). Planscher.
Rött något nött skbd, rygg m. fyra upphöjda bind. Exlibris carl-Eric Björkegren.
Tryckt i 500 numrerade ex., detta nr 394.

Proveniens: Carl-Eric Björkegren (1920- försvunnen i juni 1994, dödförklarad 11 november 2005 av Stockholms tingsrätt), svensk direktör, konstsamlare och affärsman.

Se text

747985

2020-04-26