Carl Fahlberg gustavianska ljusstakar silver

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

16 000 SEK

CARL FAHLBERG, ljusstakar, 2 st, snarlika, silver, gustavianska, märkta Carl Fahlberg Uppsala 1784 respektive 1786, klockad fot, kannelerade skaft, med ljusmanchetter stämplade 1784, höjd ca 23-24 cm, delvis fyllda

Manchetter med bucklor, en något skev i foten

748056

2020-03-11