Kinesisk trädgårdskonst

Kinesisk trädgårdskonst
Kinesisk trädgårdskonst
Kinesisk trädgårdskonst
Kinesisk trädgårdskonst
Kinesisk trädgårdskonst
Kinesisk trädgårdskonst
Kinesisk trädgårdskonst
Kinesisk trädgårdskonst

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KINESISK TRÄDGÅRDSKONST. (2). SIRÉN, OSVALD. Kinas trädgårdar och vad de betytt för 1700-talets Europa. I-II. Stockholm (Aktiebolaget Svensk Litteratur) 1948-50.

4:o (ca 310x240 mm.). Färhplanscher och andra illustrationer.
Något nötta samtida rödbruna hfrbd, guldornerade ryggar. Exlibris Carl-Eric Björkegren. 2 vol.

Proveniens: Carl-Eric Björkegren (1920- försvunnen i juni 1994, dödförklarad 11 november 2005 av Stockholms tingsrätt), svensk direktör, konstsamlare och affärsman.

Se text

748113

2020-04-26