Falk Simons silversamling m.fl.

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SILVER. (2). MUNTHE, GUSTAF. Falk Simons silversamling. Stockholm (P. A. Norsetdt & Söner) 1938.

4:o (ca 280X210 mm.). Planscher, stämplar. Omslag.

Nött grönt hfrbd, blekt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, övre guldsnitt. (P. A. Norstedt & Söners bokbinderii, Stockholm). Exlibris Carl-Eric Björkegren. Tr. i 950 nr. ex., detta nr 765. +

BENGTSSON, BENGT - MUNTHE, GUSTAF. Silversmide. Konsthistoria och teknik. Stockholm (Natur och Kultur) 1962.

4:o (ca 290x210 mm.). Färgplanscher o.a. ill.
Ljusgrönt originalhfrbd, färgade smitt. Lätt nött dek. skyddsomslag. Exlibris carl-Eric Björkegren. 2 vol.

Proveniens: Carl-Eric Björkegren (1920- försvunnen i juni 1994, dödförklarad 11 november 2005 av Stockholms tingsrätt), svensk direktör, konstsamlare och affärsman.

Se text

748155

2020-04-26