Nils Björklund

Nils Björklund
Nils Björklund
Nils Björklund
Nils Björklund
Nils Björklund
Nils Björklund
Nils Björklund
Nils Björklund

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

NILS BJÖRKLUND (1912-2005): Självporträtt med kvinna, signerad och daterad -73, olja på pannå, ca 27x22 cm

PROVENIENS: Konstnären Harry Wichmann
Ingår i temaauktionen Harry Wichmann - ett konstnärshem

Konstnären fick sitt smeknamn Furto efter fyrtå eftersom han bara hade fyra tår på ena foten.

748450

2020-03-29