SJÖBORG:. Samlingar för Nordens fornälskare

Klubbat för:

1 900 SEK

3 000 SEK

SJÖBORG, N. H. (3). Samlingar för Nordens fornälskare, innehållande inskrifter, figurer, ruiner, verktyg, högar och stensättningar i Sverige och Norrige, med planscher. I-III. Stockholm (Fr. B. Nestius - J. Hörberg) 1822-30.

4:o (ca 250x200 mm.). 1 litograferat tlbl., 1 litograferad front., 138 delvis dubbelsidiga litograferade plr (alla, delvis dubbelnumrerade, delvis brunfläckade).
Senare (1900-tal) bruna hfrbd, ryggar m. fem upphöjda bind, marmorerade snitt. Titelblad t. d. III lagat i yttre marginal. Enstaka brunfläckar. Namnteckning på titelblad t. d. I och på baksidan av fronten till d. III. Exlibris Carl-Eric Björkegren. 3 vol.

Den graverade fronten till del I (Runsten i parken vid Dagsnäs) av Elias Martin, saknas här, liksom den graverade extraplanschen Salebystenen vid Dagsnäs.

Proveniens: Carl-Eric Björkegren (1920- försvunnen i juni 1994, dödförklarad 11 november 2005 av Stockholms tingsrätt), svensk direktör, konstsamlare och affärsman.

Se text

748666

2020-04-26