61 delar "Tor Viking" servis 1960-tal Turi design

61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar
61 delar

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TURI GRAMSTAD OLIVER (född 1938), "Tor Viking", mat- och teservis 61 delar, Figgjo Flint, Norge 1960-tal, tryckt polykrom dekor, bestående av 12 flata tallrikar, 13 assietter, 5 stora djupa tallrikar, 6 små djupa tallrikar, 7 tekoppar med 10 fat, 2 kannor, 1 gräddkanna, 1 tekanna, 2+2 skålar, 2 uppläggningsfat, 8 ugnsskålar

HISTORIK:

Turi Gramstad Oliver är en norsk bildkonstnär och formgivare. Utbildad vid Statens Hantverks- och konstindustriskola i Oslo 1956-58 och vid Konsthantverksskolan i Bergen till 1960, fick hon efter avslutad utbildning anställning vid Figgjo Flint. Här formgav hon flera kända serviser såsom "Arden", "Elvira", "Market", "Lotte", "Tor Viking" och "Clupea". Hon slutade på fabriken 1980 och har därefter verkat som fristående designer och bildkonstnär.
2019 erhöll hon utnämnelse som "Riddare av första klassen av St. Olavs Orden" för sin insats som industridesigner.

1 uppläggningsfat med nagg, tekannan med nagg och lagning, 2 assietter, 1 stor djup tallrik, 4 tekoppar och 1 tefat med nagg medföljer

748729

2020-03-16