Golvur 1700-tal

Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

GOLVUR, 1700-tal, urtavla signerad P Söderman Stockholm (Petter Söderman 1740-1813), urverk med spelverk samt 15+1 klangskålar, bemålat fodral, höjd 209, inkl. 3 st lod, pendel samt vev

Renoverat och kompleterat, fodral med färgbortfall samt saknad av en list

748793

2020-03-12