Svenskt silversmide

Svenskt silversmide
Svenskt silversmide
Svenskt silversmide
Svenskt silversmide

Klubbat för:

1 500 SEK

1 500 SEK

SVENSKT SILVERSMIDE (4). KÄLLSTRÖM, OLLE - HERNMARCK, CARL - ANDRÉN, ERIK m. fl. Svenskt silversmide 1520-1850. I-III + Guld- och silverstämplar. Stockholm (Nordisk Rotogravyr) 1941-63.

4:o (ca 290x215 mm.). Delvis inklistrade planscher och illustrationer.
Röda hfrbd, pärmat klädda med grått klot, något solkade, obetydligt blekta guldornerade ryggar, övre guldsnitt. Exlibris Carl-Eric Björkegren. 4 vol.

Proveniens: Carl-Eric Björkegren (1920- försvunnen i juni 1994, dödförklarad 11 november 2005 av Stockholms tingsrätt), svensk direktör, konstsamlare och affärsman.

Se text

748974

2020-04-26