Gustaf Kinmansson, Månbelyst landskap
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUSTAF KINMANSSON (1822-1887): Månbelyst landskap, signerad och daterad G Kinmansson 64, olja på duk, 33x45 cm
Gustaf Kinmansson var både en skolad skådspelare och konstnär. Han anställdes 1847 vid Mindre Teatern, där han arbetade fram till 1863, då teatern såldes och han återgick till den Kungliga Scenen, där han stannade i resten av sitt liv. Under sina glansdagar som skådespelare var han en oöverträffad förste älskare i det romantisk-lyriska skådespelet.
Som konstnär ägnade han sig med framgång åt landskapsmåleri.
749142
2020-04-05