Ljuskrona 1800-tal

Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

LJUSKRONA, stomme i mässing, 1800-talets första hälft, empire, för sex ljus, behängd med olikslipade prismor (vissa nyrenässans), piggbotten, invändigt elektrifierad, höjd ca 95, diameter 75 cm

Omarbetad under 1800-talets slut, senare prismor, stötskador, beläggning, plymen ngt defekt

749346

2020-03-17