Skeppsporslin Rörstrand

Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand
Skeppsporslin Rörstrand

Klubbat för:

7 800 SEK

5 000 SEK

SKEPPSPORSLIN, 35 dlr, 1900-talets andra kvartal/mitt, benporslin, Nordiska kompaniet, Rörstrand, delarna märkta med SSS under krona för Kungliga Svenska Segel Sällskapet (KSSS), bestående av 6 bordstallrikar (22 cm), assietter (17,5), 6 kaffekoppar på fat, 2 uppläggningsfat, 3 dricksglas, 6 nubbeglas, 5 besticksset, i trä etui, etuiets mått höjd ca 25, 51x26 cm

Historik: Servisdelarna gick att beställa via NK som lade ut på Rörstrand och Gustavsberg att producera.

Slitage, dekor bortfall, udda dricksglas medföljer

749782

2020-04-26