Harald Lyth Murarlod och Brysselspets

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HARALD LYTH (född 1937) - MANDELSTAM, OSIP. Murarlod och Brysselspets, Texter 1910-1921 i urval av Bengt Jangfeldt och Harald Lyth. Svensk översättning av Bengt Jangfeldt. Stockholm, Gedin, utan år.

Med 5 färglitografier lösa i kassett, bladstorlek 40,5x27,5 cm. Bibliofilupplaga, 62 av 150 exemplar, signerade av konstnären och översättaren. Text och lösa i halvfransk kassett.

Kassett något blekt rygg.

749798

2020-03-20