Harald Lyth Murarlod och Brysselspets
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HARALD LYTH (född 1937) - MANDELSTAM, OSIP. Murarlod och Brysselspets, Texter 1910-1921 i urval av Bengt Jangfeldt och Harald Lyth. Svensk översättning av Bengt Jangfeldt. Stockholm, Gedin, utan år.
Med 5 färglitografier lösa i kassett, bladstorlek 40,5x27,5 cm. Bibliofilupplaga, 62 av 150 exemplar, signerade av konstnären och översättaren. Text och lösa i halvfransk kassett.
Kassett något blekt rygg.
749798
2020-03-20