Stolar Nordiska Kompaniet för Hjalmar Wicander
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 1 par, Nordiska Kompaniet, beställda av Hjalmar Wicander, 1909, brickmärkta, masurbjörk, sitsar klädda med tyg, sitshöjd ca 48 cm
PROVENIENS: Konsul Hjalmar Wicander (tidigare ägare av Villa Lusthusporten på Djurgården i Stockholm, som under dess ägo lät bygga om huset i jugendbarockstil).
Åldersrelaterat slitage, senare klädsel
749932
2020-03-21