Stolar Nordiska Kompaniet för Hjalmar Wicander

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STOLAR, 1 par, Nordiska Kompaniet, beställda av Hjalmar Wicander, 1909, brickmärkta, masurbjörk, sitsar klädda med tyg, sitshöjd ca 48 cm

PROVENIENS: Konsul Hjalmar Wicander (tidigare ägare av Villa Lusthusporten på Djurgården i Stockholm, som under dess ägo lät bygga om huset i jugendbarockstil).

Åldersrelaterat slitage, senare klädsel

749932

2020-03-21