Kandelabrar 1800-talets andra kvartal

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, Nikolaus I, Moskva, för tre ljus,
brännförgylld brons, fotplatta med scenerier av Amor i vagn dragen av bevingade hästar och fabeldjur, pelare med dekor av kaducé och ymninghetshorn inom ovaler, roulettedekor, kompositakapitäl, utsvängda ljusarmar med växtornamentik, lösa manschetter, höjd 48,5 cm

Ställvis slitage, enstaka mindre bristningar, en ljuspipa med mindre avvikande dekorring

750040

2020-04-05