Lisbet Jobs linnetyg Aurora
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LISBET JOBS/JOBS HANDTRYCK, linnetyg, "Aurora", mått ca 244x123 cm
Historik: Systrarna Lisbet Jobs (1909-1961) och Gocken Jobs (1914-1995) skapade keramik och textil som fick de svenska hemmen att blomma. Sedan starten på 1940-talet har närmare 500 mönster överförts till tyg. Idag är ett 80-tal av dem i produktion, många finns också i flera olika färgställningar. Utöver tygerna i metervara trycker Jobs Handtryck också bonader, tabletter och löpare.
Smärre slitage, smärre skada i tyget
750098
2020-03-19