Lisbet Jobs linnetyg Aurora

Lisbet Jobs linnetyg Aurora
Lisbet Jobs linnetyg Aurora
Lisbet Jobs linnetyg Aurora
Lisbet Jobs linnetyg Aurora
Lisbet Jobs linnetyg Aurora
Lisbet Jobs linnetyg Aurora
Lisbet Jobs linnetyg Aurora
Lisbet Jobs linnetyg Aurora

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LISBET JOBS/JOBS HANDTRYCK, linnetyg, "Aurora", mått ca 244x123 cm

Historik: Systrarna Lisbet Jobs (1909-1961) och Gocken Jobs (1914-1995) skapade keramik och textil som fick de svenska hemmen att blomma. Sedan starten på 1940-talet har närmare 500 mönster överförts till tyg. Idag är ett 80-tal av dem i produktion, många finns också i flera olika färgställningar. Utöver tygerna i metervara trycker Jobs Handtryck också bonader, tabletter och löpare.

Smärre slitage, smärre skada i tyget

750098

2020-03-19