Trädgårdsstaty 1800-talets mitt

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

TRÄDGÅRDSSTATY, omkring 1800-talets mitt, föreställande Flora med ymnighetshorn, bemålad zink, samtida fyrkantigt postament, höjd inklusive postament 197 cm

PROVENIENS: Sannolikt kejserliga hovskräddaren Jon Petter Ersson Lidvall även känd som Ivan Petrovitj Lidvall (1827-1886), S:t Petersburg
hans son hovskräddaren Edvard Teodorius Lidvall (1876-1937), S:t Petersburg/Stockholm
Skräddarmästare Oscar Fredrik Lidvall (1905-1979), S:t Petersburg/Stockholm
genom köp 1967 av nuvarande ägarens familj

Familjen Lidvall var skräddare i flera generationer, Jon Petter Ersson Lidvall föddes 1827 i Lidens församling, Medelpad. Lidvall flyttade via Gävle, Finland och slutligen S:t Petersburg 1859, där han så småningom blev hovskräddare hos tsarfamiljen. Sönerna övertog den framgångsrika skrädderifirman, som var verksam fram till ryska revolutionen 1917. Vid den tidpunkten flyttade familjen till Sverige och fortsatte verksamheten i Stockholm. Efter flytten till Sverige hamnade trädgårdsstatyn sedermera på den villatomt i Djurholm som Oscar Lidvall förvärvade 1939. Statyn ingick i köpet av villan 1967, då den nuvarande ägarens familj förvärvade fastigheten på Vindkallsgränd 3 i Djursholm.

Ställvisa lagningar och skador, färgbortfall, postament något buckligt

750217

2020-04-05