Champagnestrutar, Reijmyre modell Antik

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

REIJMYRE GLASBRUK, champagnestrutar, 12 st, "Antik", blåsta glas med driven kant, balusterben med luftblåsa, graverad dekor av girland, signerade Reijmyre 1990, höjd ca 19-20 cm
HISTORIK: Servisen har anor från 1700-talet och har tillverkats på Reijmyre i 70 år

,Då de är handblåsta varierar höjden,

750600

2020-03-17