Bägare 2 st silver Linköping/Söderköping

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BÄGARE, 2 st., silver, en av Johan Söderdahl, Söderköping 1767, en av Nils Tornberg, verksam i Linköping 1785-1821, räfflad fot, runt mynningen stämplad bård, höjd 9,5 resp. 12 cm, vikt 78 resp. 130 g

PROVENIENS

den förstnämnda med graverat monogram GS i botten den andra med senare svisselerade initialer vid mynningen

751113

2020-03-22