Äldre gravyrer i halvfranskt band
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÄLDRE PLANSCHER. 38 gravyrer samt 4 träsnitt, 1600-1800tal, samtliga insatta i ett rött halvfranskt band (sent 1800-tal) i folio (430x275 mm.).
Bl.a. efter Le Pautre, Campiglia, Heuman m.fl. Varierande storlekar.
Exlibris Stephen Harlowe Harlowe.
Samtliga monterade, fläckar och skador, bl.a. efter lim, klippta innanför plåtkant. Noteringar i blyerts på pärmens insida. Nött band.
751142
2020-03-22