Äldre gravyrer i halvfranskt band

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ÄLDRE PLANSCHER. 38 gravyrer samt 4 träsnitt, 1600-1800tal, samtliga insatta i ett rött halvfranskt band (sent 1800-tal) i folio (430x275 mm.).
Bl.a. efter Le Pautre, Campiglia, Heuman m.fl. Varierande storlekar.
Exlibris Stephen Harlowe Harlowe.

Samtliga monterade, fläckar och skador, bl.a. efter lim, klippta innanför plåtkant. Noteringar i blyerts på pärmens insida. Nött band.

751142

2020-03-22