Solfjäder
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOLFJÄDER, 1700-talets mitt, rokoko, elfenben och papper, stommen med rikligt skuren och bemålad dekor, målad dekor i form av pastorala scener inom kartuscher, runtomkring dessa strödda blomsterkvistar samt förgyllda akantusslingor, längd ca 26,5 cm, boken "En knippa solfjädrar, F.U. Wrangel medföljer
Smärre revor, retuscher
751217
2020-03-18