Solfjäder

Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder
Solfjäder

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SOLFJÄDER, 1700-talets mitt, rokoko, elfenben och papper, stommen med rikligt skuren och bemålad dekor, målad dekor i form av pastorala scener inom kartuscher, runtomkring dessa strödda blomsterkvistar samt förgyllda akantusslingor, längd ca 26,5 cm, boken "En knippa solfjädrar, F.U. Wrangel medföljer

Smärre revor, retuscher

751217

2020-03-18