Lykta sengustaviansk omkring 1800
Klubbat för:
29 000 SEK
18 000 SEK
LYKTA, sengustavianskt stockholmsarbete, för ett ljus, monteringar i brons och mässing, munblåst lykta och lock, krans med à la greque och lejonmaskarone, ljushållare med bajonettfattning, höjd 65, diameter 24 cm
Under den svenska stormaktstiden på 1600-talet börjar elegantare lyktor introduceras i högreståndsmiljöer, ljuskällan blev en naturlig belysning i dragiga entréhallar och trappuppgångar. Under den gustavianska tiden förekommer såväl förgyllda bronslyktor, efter fransk förebild, som de klassiska lyktorna med en kupa helt av glas.
Bruksslitage, montering med smärre lagningar
751407
2020-04-05