Le Pautre 47 graverade lösa planscher

Klubbat för:

2 000 SEK

3 000 SEK

LE PAUTRE, JEAN - SCHENK, P. 47 graverade planscher, mest friser, efter Jean Le Pautre, varierande mått, ca 145x225 /205x140 mm. Amsterdam och Paris, 1660-tal.

Bl.a. ur verken: Frizes, feuillages ou tritons marins antiques et modernes, Amsterdam, Schenk, 1664, Dessins des Freises et de bordures, Paris, Langlois.

Några skurna intill plåtkant och uppklistrade, 1 skadad, några småskador i yttre del, några fläckade, några smärre lagningar.

751759

2020-03-22