Uniformsknappar 1800-tal
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UNIFORMSKNAPPAR, ca 100 st, 1800-talets början fram till sekelskiftet 1800/1900, merparten med släktvapen tillhörande den friherrliga ätten Raab (nr. 286), även amerikanska knapppar samt knappar från flottan respektive Göteborgs Kungliga Seglar Sällskap (GKSS), diameter ca 15-28 mm
Uniformsknappar, släkten Raab:
Sporrong (58)
Pettersson (17)
Tidiga, 1800-talets början (24)
Övriga:
GKSS (12)
Flottan (13)
USA (14)
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
751946
2020-05-24