Ring empire
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RING, 18 k guld, empire, 1800-talets första del, med underliggande gömma, oval vit sten troligen bergkristall med skuren dekor föreställande mötande händer, sidodekorer av turkoser samt orientpärlor, stämplar saknas, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 1,5 g
Sten med repor och slitage, en turkos med litet avslag
751981
2020-04-01