Ring empire

Ring empire
Ring empire
Ring empire
Ring empire
Ring empire
Ring empire
Ring empire
Ring empire

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

RING, 18 k guld, empire, 1800-talets första del, med underliggande gömma, oval vit sten troligen bergkristall med skuren dekor föreställande mötande händer, sidodekorer av turkoser samt orientpärlor, stämplar saknas, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 1,5 g

Sten med repor och slitage, en turkos med litet avslag

751981

2020-04-01