Mask Afrika
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MASK, 1900-tal, Gere, Kongo, skuren i trä samt kalkad och svärtad, övriga material är vildsvinsbetar, kaurissnäckor, järnplåt, bjälror, snören, tygduk samt tagel, höjd ca 40 cm
Proveniens: Äldre amerikansk samling
Slitage, bortfalla av ytbehandling
752063
2020-03-25