Ljuskrona gustaviansk 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

45 000 SEK

LJUSKRONA, gustavianskt stockholmsarbete, för sju ljus, Hagamodell, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, knappar och ovaler, krönt av plym, övre ringen med spröt, girlanger och hängen, doserade kedjor, löst hängande mittstång med plymer och blåst stamglas, ljusring med lejonmaskaroner och klot, ljusarmar i form av liggande siffran fem, urnformade ljuspipor, plymbotten med avslutande pinjekotte, höjd 88, diameter 63 cm

Slitage, smärre nagg, renoverad och kompletterad

752235

2020-04-05