Sängar och stolar
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SÄNGAR och STOLAR, 4 dlr, empirestil, 1900-talets första del, bestående av 2 stolar, sitthöjd ca 46, 2 sängstommar, tot längd 196 cm, tot bredd 105 cm, skuren dekor, gråmålad, bronserad, tillverkad av möbelsnickare Almgren, Helsingborg
Proveniens: i familjen Almgrens ägo sedan tillverkning
Bruksslitage, senare bemålad, smärre färgbortfall
752253
2020-03-26