Sängar och stolar

Sängar och stolar
Sängar och stolar
Sängar och stolar
Sängar och stolar
Sängar och stolar
Sängar och stolar
Sängar och stolar
Sängar och stolar
Sängar och stolar
Sängar och stolar
Sängar och stolar
Sängar och stolar
Sängar och stolar
Sängar och stolar

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SÄNGAR och STOLAR, 4 dlr, empirestil, 1900-talets första del, bestående av 2 stolar, sitthöjd ca 46, 2 sängstommar, tot längd 196 cm, tot bredd 105 cm, skuren dekor, gråmålad, bronserad, tillverkad av möbelsnickare Almgren, Helsingborg
Proveniens: i familjen Almgrens ägo sedan tillverkning

Bruksslitage, senare bemålad, smärre färgbortfall

752253

2020-03-26