Sängbord
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÄNGBORD, 1 par, empirestil, 1900-talets första del, toppskiva av marmor, skuren dekor, gråmålad, bronserad, ca 42x39 cm, höjd 75 cm, tillverkad av möbelsnickare Almgren, Helsingborg
Proveniens: i familjen Almgrens ägo sedan tillverkning
Bruksslitage, färgbortfall, senare bemålad, minimal skada på marmorskiva
752255
2020-03-26