Bertil valllien slipad skål 1960-tal

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BERTIL VALLIEN, skål, Åfors glasbruk, 1966, slipad och blästrad dekor, signerad Boda Åfors V 195 240mm B Vallien, höjd 12, diameter 24 cm

HISTORIK

1971 upphörde kristalltillverkningen på Åfors glasbruk. Innan dess var det slipade glaset en betydande del av brukets orderstock. Intresset för slipad kristall svalnade dock avsevärt när 50-tal övergick i 60-tal. Dock så fanns vid Åfors skickliga glasslipare kvar som behövde utmaningar. Sliperitekniken lockade inte nämnvärt som konstärligt uttryck för Bertil Vallien, men han gjorde några få undantag 1966. Det berättades att dessa var oerhört svåra att slipa, tunga och hala. På grund av svårigheten att tillverka skålarna, och den oerhört höga tillverkningskostnaden så hann endast ett fåtal exemplar tillverkas. Detta är den största modellen av de få som någonsin tillverkats.

752332

2020-03-30