Skulptur

Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SKULPTUR i form av byst, 1900-tal föreställande Julius Caesar, serpentinsten, ögonen är målade, sockeln i marmor (rosso verona) höjd ca 56, sockeln 18x18 cm

Ingår i temaauktionen "Grand Tour"

Förlagan till denna skulptur är ett romerskt verk från 1:sta århundradet e Kr och finns utställd i Antikensammlung Berlin, då originalet är utfört i grön skiffer kallas bysten för "Gröne Caesar"

Mindre nagg och slitage

752502

2020-03-26