Skulptur
Klubbat för:
8 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKULPTUR i form av byst, 1900-tal föreställande Julius Caesar, serpentinsten, ögonen är målade, sockeln i marmor (rosso verona) höjd ca 56, sockeln 18x18 cm
Ingår i temaauktionen "Grand Tour"
Förlagan till denna skulptur är ett romerskt verk från 1:sta århundradet e Kr och finns utställd i Antikensammlung Berlin, då originalet är utfört i grön skiffer kallas bysten för "Gröne Caesar"
Mindre nagg och slitage
752502
2020-03-26