Kartuschlåda Sachsen

Kartuschlåda Sachsen
Kartuschlåda Sachsen
Kartuschlåda Sachsen
Kartuschlåda Sachsen
Kartuschlåda Sachsen
Kartuschlåda Sachsen

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KARTUSCHLÅDA, för officer i Sachsen,1800-talet mitt, förgyllt lock med växtornementik längs kanten, centralt placerad sköld i vitmetall med Sachsens vapen, krönt med krona, flankerade fanor och kanoner, svart skinnklädd låda med rött tyg på bakstycket, kortsidor med ansiktsmaskaroner och bärringar, ca 9,5x16 cm

Smärre skador och slitage, rött tyg med malskador

752544

2020-04-05