Duk med servietter 1800-tal

Duk med servietter 1800-tal
Duk med servietter 1800-tal
Duk med servietter 1800-tal
Duk med servietter 1800-tal

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BORDSDUK, SERVIETTER, 11 st., 1800-talets tredje kvartal, linnedamast, mönster av strödda rosor, broderat monogram (IO), dukens storlek ca 330x160, servetterna 60x60 cm

HISTORIK: Duken har tillhört Ida Karolina Olsson, född Otterström (1842-1921), och är sannolikt beställd i samband med dennes bröllop med 1867.

753089

2020-03-23