Pall gustaviansk stil
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PALLAR, 1-par, 1700-tal, gustavianska, rund modell, vitmålad stomme, kannelerade ben, fleuroner och övrig snidad dekor guldmålade, sitsar klädda i mörkgrön plysch, höjd ca 47, diameter ca 44 cm,
Åldersrelaterat slitage, senare klädsel, senare bemålning, spår från trämask,
753265
2020-03-29